Türkiye'nin Değerleri Koruma Altında...

Lüleburgaz Kepirtepe Köy Enstitüsü

ENVANTER FİŞİ
GENEL BİLGİLER
Yapı Adı
Lüleburgaz Kepirtepe Köy Enstitüsü
Envanter No
39-05-716
Yapı Türü
Okul
Yapım Tarihi
1940
Yaptıran
Yapan
Vakfiye
Kitabe
Mimari Çağı
Cumhuriyet Dönemi
Genel Tanım
Kırklareli İli, Lüleburgaz İlçesi, Kepirtepe mevkiinde 1940 yılında Kepirtepe Köy Enstitüsü kurulmuştur. Kepirtepe Köy Enstitüsünü oluşturan binalar dikdörtgen planlı, kiremit kaplı, beşik-kırma çatılı, yığma veya kagir yapım sisteminden olan binalar: Ana bina(idare-derslik), Kütüphane ve derslik, hamam-çamaşırhane, lojman, yatakhane-wc, Revir, tek-iki daireli lojmanlar, elektrik, depo, Marangozhane, Demir Atölyesi, Fırın, Yangın havuzu, Atatürk büstü, Futbol sahası, Wc-Kömürlük binalarından oluşmaktadır.
KONUM
İlçe
Lüleburgaz
Mahalle Köy
Eskibedir Köyü
Belde
Mevki
Bostanlık
Sokak
Ada
122
Pafta
Parsel
1-2-3-4-5
Yüzölçümü
7003.96/8695.05/8362.99/4940.49/4657.95
Nitelik
Tarla
Harita No
YAPI ÖZELLİKLERİ
Kat Adedi
Malzeme
Yapım Tekniği
Elektrik
Var
Isıtma
Yok
Kanalizasyon
Var
Ayrıntılı Tanım
ANA BİNA (İdare-Derslik): Enstitüye girişteki ilk bina, T planlı, beşik çatılı, bodrum+iki katlı, giriş kapısına merdivenle ulaşılan ve ikinci katta balkon bulunan yapı. Giriş merdiveninin sağ ve solu simetrik pencerelerden oluşmaktadır. DERSLİK-KIZ WC: Ana binanın solunda bulunan T planlı, beşik çatılı, iki katlı, yığma olan ve tuvalete ana binadan bir koridorla geçilen, önden ve arkadan girişi olan yapı. DERSLİK-LABORATUVAR: Tek katlı, kargir, iki derslik binası daha önde olan, beşik çatılı, ortadan girişli olan bina. Girişin sağı ve solu simetrik pencerelerden olan ve planı ana koridor ve koridora açılan iki derslik ve bir laboratuvardan oluşmaktadır. YEMEKHANE-MUTFAK: Tek katlı, kargir, dikdörtgen planlı, iki girişli, kırma çatılı, ortadan girişli sağı ve solu simetrik pencereli, çatısı çökmüş olan yapı. LOJMANLAR: Tek daireli ve çift daireli lojmanlardan oluşmaktadır. Tek katlı, yığma, arkadan girişli, dikdörtgen planlı, beşik çatılı yapılardır. Ön cephelerinde birer pencere bulunan, yan cephelerinde iki pencere bulunan, yan cephesinde kapalı terası bulunmaktadır. Şu anda hamam, çamaşırhane, kümes, yangın havuzu bulunmamaktadır. REVİR-LOJMAN: Dikdörtgen planlı, beşik çatılı, ortadan girişli, revaklı simetrik planlı tek katlı yığma yapı.
BUGÜNKÜ DURUMU
Koruma Durumu
ORTA
Taşıyıcı Durumu
ORTA
Dış Yapı
ORTA
Üst Yapı
ORTA
İç Yapı
ORTA
Süsleme
YOK
Rutubet
İZİ VAR
Özgün Kullanım
Okul
Bugünkü Kullanım
Kullanılmıyor
Önerilen Kullanım
Okul
Sahibi
Milli Eğitim Bakanlığı
Koruma Derecesi
Anıtsal
1
Çevresel
0
Aykırı
0
Sorumlu Kuruluş
Yapılan Onarımlar
Yapıların halen terk edilmiş olduğundan harabe görünümündedir. Onarım görmemeleri durumunda yok olup gitme süreci kaçınılmaz olacaktır.
Gözlemler
Kepirtepe Köy Enstitüsü binalarının bulunduğu alanda eski binalar terk edilmiş ve yeni yapılan binalarda ise Anadolu Öğretmen Lisesi faaliyetini sürdürmektedir. Eski binalar terk edilmiş, depo yada boş durumdadır.
EKLER
Fotoğraf
Var
Rölöve Projesi
Rapor
Restorasyon
Harita
Var
Kroki
Var
Kitabe Sayısı
Vakfiye Sayısı
0
DİĞER
Kontrol Eden
Kurul Onayı No
09.11.2000-6462
Kurul Açıklama
Revizyon
Kurul Kararları
18.02.2011-3417, 25.07.2012-479
Yayın Dizini
Hazırlayanlar